کتابخانه الکترونیک و دیجیتال آذرسا

معرفی کتابخانه

در باره کتابخانه 

◊ – معرفی کتابخانه
◊ – قوانین و مقررات
        – سایت اینترنت
        – سالن کنفرانس
        – سالن های مطالعه
        – معرفی کارمندان
◊ – وظایف و اختیارات کتابخانه
◊ –
قسمت های کتابخانه
◊ –
گزارش منابع
◊ –
تاریخچه شهرستان دامغان

** – معرفی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه دامغان

کتابخانه ها به عنوان حافظان علم  و فرهنگ و گنجینه دانش بشری، از ارگان های  اساسی  و بسیار مهم هر جامعه ای محسوب می گردند که کار عظیم  خدمت رسانی فرهنگی را بعهده دارند. در راستای  ایفای این نقش  مهم، کتابخانه های دانشگاهی از وسیع ترین گروه های خادمان فرهنگی  بوده، تا آن حد که شاید  بتوان  گفت در هر دانشگاه، کتابخانه آن، قلب آن  دانشگاه  است .

 

کتابخانه مرکزی  و مرکز اسناد  دانشگاه  دامغان  مجموعه ای  است زیر نظر معاونت  پژوهشی  و فناوری  دانشگاه، که با  فعالیت  جدی و مستمر خود منابع مورد نیاز پژوهشگران و محققین  را  تأمین  می نماید .

کتابخانه مرکزی دانشگاه دامغان در سال ۱۳۶۸ تأسیس و از سال ۱۳۸۱ به نام کتابخانه مرکزی شادروان  دکتر محمد مسعود منصوری نام  گذاری شده است . از سال ۱۳۷۱ با زیر بنای  ۲۵۰ متر مربع با راه اندازی رشته زمین شناسی دردانشگاه، فعالیت رسمی خود را آغاز نمود. این  کتابخانه با مجموعه سه هزار و اندی کتاب و تعداد حداکثر ۱۰ عنوان نشریه ( فارسی و لاتین ) فعالیت خود را شروع نمود . پروژه ساختمان  جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه  دامغان از سال ۱۳۸۸ با زیر بنای ۳۵۰۰ متر مربع در دو طبقه آغاز و پس از ۱۸ ماه به بهره برداری رسید، که در مهر ماه سال ۱۳۸۹، انتقال به ساختمان جدید صورت گرفت این ساختمان درمرداد سال ۱۳۸۹ ومصادف با ولادت با سعادت حضرت حجت(ع) وبا حضور وزیر وقت علوم ، تحقیقات وفناوری( دکتر کامران دانشجو) افتتاح شد. درحال حاضر ( پایان اردیبهشت ۱۴۰۱ ) کتابخانه مرکزی دانشگاه  دامغان  با مجموعه ای بالغ بر  ۶۱۲۴۰ جلد کتاب فارسی و ۹۰۰۰ جلد کتاب لاتین، ۲۵۰ عنوان نشریه (فارسی و لاتین ) و ۲۱۷۰ عنوان پایان نامه به کارخود ادامه می دهد.از این تعداد عنوان پایان نامه، ۱۴۴۹عنوان، فایل الکترونیکی آن ها قابل دسترسی است. ( با نصب نسخۀ تحت وب برنامۀ کتابخانه در سال ۱۴۰۰ ، تهیۀ فایل الکترونیکی پایان نامه ها آغاز شده است).

** – قوانین و مقررات


** – مقررات عمومی

۱- کلیه اعضاء هئیت علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه دامغان، اعضاء اصلی کتابخانه مرکزی می باشد.

۲- اعضای هئیت علمی، کارکنان و دانشجویان و اعضاء طرح غدیر دانشگاه، با ارائه کارت عضویت و کارت طرح غدیر به بخش امانت می توانند کتاب امانت بگیرند.

۳- ساعت کار کتابخانه مرکزی به شرح ذیل می باشد:

شنبه تا سه شنبه         از ساعت ۷:۳۰ صبح  الی  ۱۵:۴۰ بعدازظهر 

چهارشنبه ها                از ساعت ۷:۳۰  صبح  الی  ۱۴:۵۰ بعد ازظهر

۴-  دانشجویان کارشناسی استعدادهای درخشان و نخبگان با ارائه مدرک معتبر و معرفی نامه از مراجع ذی ربط می توانند از تسهیلات کتابخانه بر اساس مقررات استفاده نمایند.

۵- ظرفیت امانت دانشجویان مقطع کارشناسی ۳ عنوان (۱۵روزه) و کارشناسی ارشد ۵ عنوان (۳۰روزه) به اضافه یک کتاب داخل سالنی می‌باشد.

 

**- آیین نامه گردش منابع در کتابخانه مرکزی دانشگاه دامغان

کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه برای هماهنگی و قانونمند کردن ارائه خدمات گردش کتاب درکتابخانه و استفاده بهینه از منابع موجود در کتابخانه دانشگاه ، آیین نامه ای به شرح زیر تهیه و تنظیم کرده است :

ماده ۱- استفاده کنندگان :
گروه اول : اعضای هیات علمی ( پیمانی و رسمی )
گروه دوم : دانشجویان درمقاطع مختلف تحصیلی
گروه سوم: کارشناسان و کارکنان
گروه چهارم: مراجعان متفرقه خارج از دانشگاه شامل متخصصان و محققان سازمانها، ارگانها،کتابخانه ها، مؤسسات و نهادهای دولتی و غیردولتی درصورت موافقت رئیس کتابخانه و وجود امکات لازم

ماده ۲- شرایط عضویت :   
گروه اول :             
ارائه کارت شناسایی اعضای هیأت علمی یا معرفی نامه از معاونت آموزشی یا پشتیبانی دانشگاه برای مدرسان شاغل در دانشگاه که کارت شناسایی ندارند .
گروه دوم : ارائه کارت دانشجویی معتبر و یا فرم مخصوص صادر شده از طرف دانشگاه ( تا زمانی که برای دانشجو کارت صادر نشده)
گروه سوم :ارائه کارت شناسایی برای کارکنان رسمی، پیمانی و ارائه معرفینامه از کارگزینی برای کارکنان فاقد کارت شناسایی
گروه چهارم : ارائه معرفینامه از بالاترین مقام مسئول سازمان متبوع  و سپردن کارت شناسایی معتبر  ( شناسنامه یا کارت ملی )

ماده۳- اعتبار عضویت :
گروه اول : برای اعضای هیأت علمی شاغل تا زمان اشتغال به خدمت رسمی در دانشگاه
گروه دوم : برای دانشجویان تا پایان دوره تحصیلی
گروه سوم : برای کارکنان رسمی تاپایان خدمت رسمی و برای کارکنان پیمانی تا پایان قرارداد
گروه چهارم: طبق مفاد توافقنامه و یا به تشخیص رئیس کتابخانه

ماده ۴- شرایط امانت :       
گروه اول : تا ۱۰ عنوان کتاب که از این تعداد ۴ عنوان به مدت حداکثر یک ترم و بقیه حداکثر ۲ ماه

گروه دوم :
الف ) دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی تا ۳ عنوان کتاب و حداکثر به مدت دو هفته
ب ) دانشجویان کارشناسی ارشد تا ۵ عنوان کتاب به مدت یک ماه
ج ) دانشجویان دکتری تا ۸ عنوان کتاب به مدت یک ماه
گروه سوم : تا ۳ عنوان کتاب و حداکثر به مدت یک ماه
گروه چهارم : در صورتی که کتابخانه امکانات لازم راداشته باشد حداکثر ۲ کتاب به مدت دو هفته
تبصره ۱- مدت امانت کتابهای پرمراجعه بنابه تشخیص سرپرست بخش امانت و طبق خط مشی جاری کتابخانه ممکن است تقلیل یابد.
تبصره ۲- کتابهای پر مراجعه و یا تک نسخه ای بنا به تشخیص سرپرست بخش امانت ممکن است در قفسه های رزرو کتابخانه قرار گیرد و فقط در “تالار مرجع ” از آن استفاده شود.
تبصره ۳- در مواقعی که کتابخانه دارای نظام قفسه باز و یا نیمه باز است از نظر تعداد عناوین مورد استفاده در تالار مطالعه ، محدودیتی وجود ندارد ولی در نظام قفسه بسته، حدااکثر تا ۵ عنوان/ جلد کتاب یا نشریه را می توان درخواست نمود.
تبصره ۴- کتابها فقط به مدت ۴۸ ساعت به نام مراجعه کنندگان رزرو می شود و پس از انقضای مدت در اختیار متقاضی بعدی قرار خواهد گرفت.
تبصره ۵- تمدید امانت کتاب ، در صورتی که متقاضی دیگری نداشته باشد، با مراجعه شخص امانت گیرنده و ارائه کتاب طبق مقررات، بلامانع است.

ماده۵- ضوابط مربوط به تأخیر در تحویل منابع امانت گرفته شده :

در صورتی که منابع به امانت گرفته شده در موعد مقرر به کتابخانه برگشت داده نشود به ترتیب زیر عمل خواهد شد :
الف ) تأخیر به مدت ۱۰ روز برا ی هر جلد کتاب ، روزانه مبلغ ۱۰۰۰ ریال جریمه محاسبه خواهد شد.
ب ) تأخیر بیش از ۱۰ روز برای اولین بار، اخطار و پس از ۱۰ روز ، منجر به تعلیق کارت عضویت برای مدت ۲ ماه و جریمه نقدی برای هر جلد کتاب روزانه ۱۵۰۰ریال محاسبه خواهدشد.
ج ) در مورد کتابهای رزرو، برای هر روز تأخیر۲۰۰۰ ریال محاسبه و اخذ خواهد شد .
تبصره ۱- در مورد اعضای هیأت علمی و کارکنان، ابتدا نامه ای مبنی بر یادآوری استرداد کتابهای به امانت گرفته شده ارسال خواهد شد و در صورت باز نگرداندن کتاب ، مطابق ماده ۵ عمل خواهد شد . در مورد مراجعان متفرقه ، ابتداء اخطار کتبی و در مرحله دوم محرومیت استفاده از کتابخانه اعمال خواهد شد .
تبصره ۲– در صورت عدم عودت کتاب توسط گروههای اول و سوم در مهلت تعیین شده نهایی (بند ب )، امور مالی دانشگاه طبق دستور ریاست دانشگاه نسبت به کسر جریمه تأخیر، از حقوق امانت گیرنده اقدام خواهد کرد. در این راستا کلیه اعضای این گروهها لازم است که فرم مربوط به امانت کتاب را امضاء و تحویل بخش امانت نمایند.
تبصره ۳–  درآمد حاصل از جریمه تآخیر ، پس از طی مراحل قانونی جهت خرید یا ترمیم کتب فرسوده کتابخانه استفاده خواهد شد .

ماده ۶- مفقود و یا ناقص شدن کتابها :           
الف ) در صور تی که کتاب به امانت گرفته شده مفقود و یا اوراقی از آن بریده و یا مخدوش گردد به هر صورتی که کتاب غیر قابل استفاده شود، باید عین کتاب یا آخرین چاپ آن تهیه و تحویل کتابخانه شود . مبلغ جریمه تآخیر و همچنین ۱۰۰۰۰ریال بابت خدمات آماده سازی کتاب دریافت می گردد .
ب ) در صورتی که کتاب نایاب باشد و بهر دلیل امکان تهیه آن وجود نداشته باشد امانت گیرنده موظف به جبران خسارت طبق ضوابط کتابخانه می باشد. میزان دریافت خسارت در مورد منابع لاتین ، کتابهای تک نسخه ای ، کتابهای مرجع ، نشریه های ادواری ، دیسکهای فشرده نوری و منابع مشابه، علاوه بر جریمه تآخیر و آماده سازی کتاب، بنا به تشخیص رئیس کتابخانه ۳ برابر قیمت آخرین ویرایش منبع مفقود یا خسارت دیده محاسبه خواهد شد. (در مورد منابع لاتین ۳ برابر قیمت آخرین ویرایش و بصورت معادل ریالی اخذ خواهد گردید.)

ج )تا اتمام اقدامات یاد شده ، خدمات امانت به متقاضی ارائه نمی شود .
د ) جبران خسارت از طریق تهیه نسخه تکثیر شده کتاب مورد تأیید نمی باشد. مبالغ دریافتی به طور کامل برای خرید یا تهیه و جایگزین نمودن عنوان مورد نظر و یا عنوان های مشابه صرف خواهد شد.

ماده ۷- منابعی که برای استفاده در بیرون از کتابخانه به امانت داده نمی شوند :
الف ) کتابهای مرجع مانند دایره المعارفها، فرهنگ ها، واژه نامه ها وکتابهای پر مراجعه
ب ) کتابهای گرانبها و نفیس، آثار خطی، چاپهای قیمتی و نایاب و موارد مشابه
ج ) نشریه های ادواری، پایان نامه ها، طرحهای پژوهشی، اسناد و منابع مشابه
د ) مواد غیر چاپی مانند فیلم، اسلاید، دیسک فشرده نوری، نوار صوتی، نقشه و منابع مشابه
تبصره – تهیه زیراکس و یا نسخه مکرر ( به جز پایان نامه ها ، طرحهای پژوهشی و مواد الکترونیکی ) از منابع مورد درخواست در ماده ۷ با رعایت مقررات در مقابل پرداخت هزینه بلامانع است .

ماده ۸- تسویه حساب :
گروه اول : اعضای هیأت علمی که منتقل ، بازنشسته ، بازخرید و یا به مأموریت بیش از سه ماه اعزام می شوند و یا به هر دلیل به خدمت آنها خاتمه داده می شود، باید پس از تحویل کارت عضویت کتابخانه مرکزی، فرم تسویه حساب باکتابخانه مرکزی را تکمیل کرده و آن را بر حسب مورد ، به امور اداری دانشگاه تحویل نمایند.
گروه دوم : دانشجویان در پایان هر مقطع تحصیلی و نیز هنگام تغییر وضعیت تحصیلی، نظیر انتقال، انصراف و یا نظایر آن باید با کتابخانه مرکزی تسویه حساب کرده و فرم مربوط را به اداره کل آموزش تحویل دهند .
گروه سوم : کارکنان رسمی و پیمانی که به سازمان دیگر منتقل یا بازنشسته یا بازخرید می شوند و یا به هر دلیل به خدمت آنها پایان داده می شود، باید برحسب مورد از کتابخانه مرکزی برگ تسویه حساب دریافت و به کارگزینی دانشگاه تحویل دهند
گروه چهارم : تسویه حساب مراجعان خارج از دانشگاه با هماهنگی سازمان متبوع آنها و نیز طبق توافق فی مابین انجام خواهد شد .
تبصره – تسویه حساب دانشجویان تحصیلات تکمیلی، استادان و کارکنان رسمی با کتابخانه مرکزی، بر حسب مورد، با ارائه کارت دانشجویی و یا کارت شناسایی و تحویل کارت عضو یت کتابخانه مرکزی و گرفتن فرم تسویه حساب از این کتابخانه امکان پذیر است. درصورت مفقود شدن کارت عضویت، عضو یاد شده ملزم خواهد بود با کتابخانه مرکزی تسویه حساب نماید.

این آیین نامه در ۸ ماده و ۱۰ تبصره در تاریخ ۱۳۹۲/۲/۳ شورای پژوهشی بررسی و در تاریخ  ۱۳۹۲/۳/۱۸در هیات رئیسه دانشگاه به تصویب نهایی رسید. و از این تاریخ لازم الاجراست.

** – معرفی سایت اینترنت کتابخانه دانشگاه دامغان

سایت اینترنت دانشگاه دامغان در فضایی به وسعت تقریبی ۳۵۰ متر مکعب در کتابخانه مرکزی این دانشگاه واقع شده است. این سایت با داشتن بیش از ۶۰ سیستم کامپیوتری مجهز، آماده ارائه خدمات به دانشجویان محترم می باشد. با توجه به لزوم امنیت هر چه بیشتر و همچنین استفاده دانشگاهی، کلیه سیستمهای این مرکز مجهز به سیستم عامل لینوکس نسخه ابونتو می باشد. همچنین جهت استفاده آموزشی دانشجویان، این سیستم عامل مجهز به محیط مجازی ویندوز XP نیز می باشد.

از جمله خدمات این مرکز بصورت خلاصه عبارتند از:

–  استفاده از اینترنت (که با توجه به مقطع تحصیلی و نوع رشته دانشجویان حجم استفاده از اینترنت متفاوت می باشد)

–  استفاده از پایگاههای اطلاعاتی موجود جهت تحقیق و جستجو در مقالات

–  استفاده از سیستم  گلستان جهت انجام فعالیتهای مرتبط به امور آموزشی

–  استفاده از سامانه خدمات دانشجویی جهت انجام امور مربوط به امور رفاهی- دانشجویی

–  استفاده از نرم افزار جستجو و بررسی منابع موجود در کتابخانه مرکزی

–  و …  .

     امید و سعی بر این است تا در جهت هر چه بهتر ارائه دادن خدمات به دانشجویان و تحقق اهداف آموزشی گام برداریم.

** – معرفی سالن کنفرانس

سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی دانشگاه دامغان مجهز به سیستم صوتی، تصویری بوده  که جهت برگزاری جلسات دفاع، سمینارها و کلاس  های آموزشی کارکنان مورد استفاده قرار می گیرد. این سالن گنجایش ۵۰ تا ۶۰ نفر شرکت کننده را دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

** – سالن های مطالعه 

کتابخانه مرکزی دانشگاه دامغان دارای دو سالن مجزا جهت مطالعه خواهران و برادران است. این سالن ها مجهز به سیستم Wireless ، سیستم های  سرمایشی و گرمایشی، میزهای تک نفره، دو نفره و چهار نفره می باشند که همزمان ۲۰۰ نفر می توانند از این سالن ها استفاده کنند( مجموع دو سالن ۴۰۰ نفر) و در صورت ضرورت، این ظرفیت مجموعا تا ۵۰۰ نفر نیز قابل گسترش است. هر دو سالن دارای اتاق مطالعه ویژۀ اساتید و تحصیلات تکمیلی است.

 

 

**_ معرفی کارمندان 

نام و نام خانوادگی

سمت

مدرک

شماره تماس مستقیم

 داخلی

 دکتر بهنام پورحسن طنابچی

رئیس کتابخانه مرکزی

فیزیک ذرات بنیادی

دانشیار

۰۲۳- ۳۱۱۷۷۲۴۱

داخلی ۷۲۴۱

 معصومه عرب احمدی

مسئول بخش مرجع ، نشریات وپایان نامه ها
( نماینده طرح غدیر)

کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی

۰۲۳- ۳۱۱۷۷۲۴۳

داخلی ۷۲۴۳

 زهرا ایثاری

فهرستنویس فارسی و لاتین و آماده سازی

کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی

۰۲۳- ۳۱۱۷۷۲۴۷

داخلی ۷۲۴۷

 معصومه حیدری اقبال آباد(۱)

کتابدار بخش امانت

کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی

۰۲۳- ۳۱۱۷۷۲۴۲

داخلی ۷۲۴۲

معصومه حیدری اقبال آباد(۲)

بخش فراهم آوری
( ثبت و سفارش)

کارشناسی کامپیوتر

داخلی ۷۲۴۸

سید اسامه شنایی

 امور دفتری و بایگانی،

انتشارات کتابخانه مرکزی

کارشناسی حسابداری

۰۲۳- ۳۱۱۷۷۲۴۴

داخلی ۷۲۴۴
معصومه مطواعی خدمات دیپلم ———– ———–
علیرضا رحمانی خدمات دیپلم ———– ———–

**- وظایف و اختیارات کتابخانه و مرکزاسناد و مدارک علمی دانشگاه :

–    تهیه، جمع آوری، سازماندهی و در دسترس قراردادن کتاب ها، نشریات ادواری و اسناد به صورت چاپی و الکترونیکی برای استفاده در امر آموزش و پژوهش دانشگاه.

–     تهیه و تنظیم فهرست های راهنما و پایگاه های اطلاعات علمی در مورد منابع موجود در کتابخانه های دانشگاه.

–    مبادله ی کتاب و نشریات ادواری، اسناد و سایر اطلاعات علمی و فرهنگی با سایر کتابخانه ها، مراکز اطّلاعات و سازمان های دولتی و غیر دولتی.

–     جمع آوری کتاب های زائد، مکرر، قدیمی و غیر قابل استفاده از کتابخانه های فرعی و آرشیو جاری کتابخانه مرکزی و ساماندهی آن.

–     فراهم کردن امکان دسترسی به اطلاعات مورد نیاز به صورت چاپی و الکترونیکی از طریق شبکه اطلاع رسانی.

–     حمایت و پشتیبانی علمی از شبکه ی  اطلاع رسانی دانشگاه.

–     بررسی وضعیت خدمات علمی، آموزشی، پژوهشی و اطلاع رسانی در کتابخانه های دانشگاه و اتخاذ تدابیر لازم جهت بهبود این خدمات.

–     برنامه ریزی و سیاستگذاری برای پیشبرد امور فنی و حرفه ای در کتابخانه های دانشگاه.

–    حفظ و حراست از کتاب های نایاب و اسناد و مدارک تاریخی و قدیمی موجود و تجلید کتب، نشریات و سایر مدارک علمی و تحقیقاتی موجود در کتابخانه.

–     تهیه خلاصه ی کتب و مقالات علمی و احیاء و نشر متون کهن معتبر و ممتاز.

–    همکاری با مؤسسات و مجامع ملی و بین المللی و برقراری ارتباط با مراکز و مجامع علمی، کتابخانه ها و مراکز نشر کتاب و … در داخل و خارج از کشور به منظور ایجاد یک سیستم منظّم  و کار آمد کتابداری.

–     جمع آوری، طبقه بندی، فهرست نویسی، آماده سازی، ذخیره، نگهداری و در دسترس قراردادن کتب و مجلات و نشریّات علمی و فنی .

–     ایجاد هماهنگی بین کتابخانه های فرعی دانشکده ها و گروه ها و نظارت بر کار آن ها.

–     بررسی، تهیه و تدوین آیین نامه ها و مقررات مربوط به کتابخانه جهت استفاده بهینه کارکنان و دانشجویان از کتابخانه.

–     بررسی و پیشنهاد تشکیل همایش های علمی – کاربردی عمومی برای کارکنان کتابخانه به منظور ارتقاء سطح علمی و آموزشی آنها در امر کتابداری.

–    آموزش مداوم مهارتهای اطلاع یابی استفاده کنندگان اعم از استادان و دانشجویان به منظور توانمند ساختن آن ها در جستجو و استفاده ی مستقل از اطّلاعات.

–    تهیه و تأمین نیازهای دانشکده ها و گروه های آموزشی و واحدهای تابعه دانشگاه در زمینه منابع اطلاعاتی، علمی، پژوهشی و آموزشی، کتب ، مجلات و … .

–     پیشنهاد بودجه و اعتبارات برای خریدهای ارزی و ریالی و تقسیم بندی آن بر اساس معیارهای مصوب و پیگیری مسایل مالی کتابخانه ها.

–     انجام سایر امور محوله از سوی مقام مافوق.

◊- قسمت های کتابخانه 

گروه سفارشات وظیفه سفارش و تهیه منابع اطلاعاتی از جمله کتاب، نشریه، بانکهای اطلاعاتی و  همچنین تأمین اطلاعات مورد نیاز دانشجویان و اعضاء هئیت علمی دانشگاه دامغان را عهده دار می باشد.

 

*- وظایف و اختیارات کتابخانه و مرکزاسناد و مدارک علمی دانشگاه:

–    تهیه، جمع آوری، سازماندهی و در دسترس قراردادن کتاب ها، نشریات ادواری و اسناد به صورت چاپی و الکترونیکی برای استفاده در امر آموزش و پژوهش دانشگاه.

–     تهیه و تنظیم فهرست های راهنما و پایگاه های اطلاعات علمی در مورد منابع موجود در کتابخانه های دانشگاه.

–    مبادله ی کتاب و نشریات ادواری، اسناد و سایر اطلاعات علمی و فرهنگی با سایر کتابخانه ها، مراکز اطّلاعات و سازمان های دولتی و غیر دولتی.

–     جمع آوری کتاب های زائد، مکرر، قدیمی و غیر قابل استفاده از کتابخانه های فرعی و آرشیو جاری کتابخانه مرکزی و ساماندهی آن.

–     فراهم کردن امکان دسترسی به اطلاعات مورد نیاز به صورت چاپی و الکترونیکی از طریق شبکه اطلاع رسانی.

–     حمایت و پشتیبانی علمی از شبکه ی  اطلاع رسانی دانشگاه.

–     بررسی وضعیت خدمات علمی، آموزشی، پژوهشی و اطلاع رسانی در کتابخانه های دانشگاه و اتخاذ تدابیر لازم جهت بهبود این خدمات.

–     برنامه ریزی و سیاستگذاری برای پیشبرد امور فنی و حرفه ای در کتابخانه های دانشگاه.

–    حفظ و حراست از کتاب های نایاب و اسناد و مدارک تاریخی و قدیمی موجود و تجلید کتب، نشریات و سایر مدارک علمی و تحقیقاتی موجود در کتابخانه.

–     تهیه خلاصه ی کتب و مقالات علمی و احیاء و نشر متون کهن معتبر و ممتاز.

–    همکاری با مؤسسات و مجامع ملی و بین المللی و برقراری ارتباط با مراکز و مجامع علمی، کتابخانه ها و مراکز نشر کتاب و … در داخل و خارج از کشور به منظور ایجاد یک سیستم منظّم  و کار آمد کتابداری.

–     جمع آوری، طبقه بندی، فهرست نویسی، آماده سازی، ذخیره، نگهداری و در دسترس قراردادن کتب و مجلات و نشریّات علمی و فنی .

–     ایجاد هماهنگی بین کتابخانه های فرعی دانشکده ها و گروه ها و نظارت بر کار آن ها.

–     بررسی، تهیه و تدوین آیین نامه ها و مقررات مربوط به کتابخانه جهت استفاده بهینه کارکنان و دانشجویان از کتابخانه.

–     بررسی و پیشنهاد تشکیل همایش های علمی – کاربردی عمومی برای کارکنان کتابخانه به منظور ارتقاء سطح علمی و آموزشی آنها در امر کتابداری.

–    آموزش مداوم مهارتهای اطلاع یابی استفاده کنندگان اعم از استادان و دانشجویان به منظور توانمند ساختن آن ها در جستجو و استفاده ی مستقل از اطّلاعات.

–    تهیه و تأمین نیازهای دانشکده ها و گروه های آموزشی و واحدهای تابعه دانشگاه در زمینه منابع اطلاعاتی، علمی، پژوهشی و آموزشی، کتب ، مجلات و … .

–     پیشنهاد بودجه و اعتبارات برای خریدهای ارزی و ریالی و تقسیم بندی آن بر اساس معیارهای مصوب و پیگیری مسایل مالی کتابخانه ها.

–     انجام سایر امور محوله از سوی مقام مافوق.

**- قسمت های کتابخانه :

**- بخش فراهم آوری( سفارش منابع اطلاعاتی )

بخش سفارشات وظیفه سفارش و تهیه منابع اطلاعاتی از جمله کتاب، نشریه، بانکهای اطلاعاتی و  همچنین تأمین اطلاعات مورد نیاز دانشجویان و اعضاء هئیت علمی دانشگاه دامغان را عهده دار می باشد.

  • سفارش کتاب:

سفارش کتاب بر اساس در خواست های ارائه شده از طرف اعضاء هئیت علمی و در فرمهای مخصوص سفارش کتاب، نیازهای کتابخانه مرکزی و پیشنهادات دانشجویان بعد از بررسی، صورت می گیرد. شرط سفارش کتاب، موجود نبودن آن در کتابخانه است.

  • سفارش نشریات فارسی:

نشریات فارسی بصورت الکترونیکی از طریق پایگاه magiran تأمین می گردد. علاوه بر نشریات الکترونیکی، نشریات چاپی مورد نیاز گروه های آموزشی توسط کتابخانه مرکزی تهیه می گردد.

  • سفارش نشریات لاتین و پایگاههای اطلاعاتی:

پایگاههای اطلاعاتی و نشریات لاتین بصورت الکترونیکی پس از تائید گروههای آموزشی، توسط معاونت پژوهشی و فناوری تهیه می گردد.

نشریات علمی تخصصی را می توانید از میان این پایگاهها و نشریات بیابید.

**- بخش تأمین مدرک

چنانچه منابع مورد نیاز دانشجویان و اعضاء هئیت علمی دانشگاه دامغان در کتابخانه یافت نشود متقاضیان می توانند با تکمیل برگه های مربوط به تامین مدرک نسبت به درخواست منبع خود اقدام کنند این منابع شامل: مقاله، کتاب و پایان نامه ها می شود.

منابع مورد در خواست از طریق کتابخانه های داخل کشور از طریق “امانت بین کتابخانه ای” با مکاتبه با دانشگاه فردوسی مشهد و یا دانشگاه تربیت مدرس تهیه می گردد و هزینه این کار از مبلغ کلی که دانشگاه در ابتداء هر سال واریز نموده است کسر می گردد.

– طرح غدیر

طرح غدیر یا طرح ” امانت بین کتابخانه ای” که مجری آن پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران می باشد امکان استفاده از منابع سایر کتابخانه ها را برای کلیه اعضاء هئیت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی فراهم آورده است. ازبهمن ماه  سال ۱۳۹۱، متقاضییان عضویت دراین طرح می توانند در سامانه طرح غدیر ۲ ، با مراجعه به آدرس اینترنتی http://saham.irandoc.ac.ir وبا استفاده از گزینه ” ثبت نام اعضاء” مراحل مربوط به ثبت نام را انجام دهند . لازم به ذکر است ” فایل راهنمایی ” نیز در همان صفحه جهت ثبت نام و فرآیند استفاده از این سامانه به منظور خدمات کتابخانه ای قرار داده شده است که متقاضییان می بایست  قبل از اقدام به ثبت نام، حتما آن را مطالعه نمایند. کتابخانه مرکزی دانشگاه دامغان عضو این طرح بوده و خدمات این طرح را به اعضاء خود ارائه می دهد. نماینده این طرح، خانم معصومه عرب احمدی می باشند

– طرح امین

بر اساس این طرح، کتابخانه های دانشگاهی می توانند منابعی را که در مجموعه خود موجود ندارند از مجموعه کتابخانه های دیگر تهیه نمایند. مجری این طرح، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران است.کلیه دانشجویان دانشگاه می تواننددراین طرح عضوشده واز خدمات این طرح استفاده نمایند .

**- بخش خدمات فنی :

– فهرست نویسی فارسی( رده بندی و سازماندهی منابع)

– فهرستنویسی لاتین( رده بندی و سازماندهی منابع)

هدف فهرست نویسی : 

تمام منابع اطلاعاتی اعم از مکتوب و الکترونیکی که از طریق خرید یا اهداء به کتابخانه می رسد برای اینکه به سهولت در کتابخانه قابل دسترس و استفاده باشد لازم است سازماندهی گردد که این امر توسط بخش فهرستنویسی انجام می شود.

منابع سازماندهی شده از طریق اینترنت از داخل و خارج از دانشگاه قابل دسترسی می باشد.

وظایف:

–  فهرست نویسی منابع فارسی، لاتین و … بر اساس نظام رده بندی LC ( کنگره)

–  آماده سازی تمام منابع اطلاعاتی سازماندهی شده

–  ورود اطلاعات منابع در بانک اطلاعاتی کتابخانه ( پارس آذرخش)

–  انجام جستجوهای تخصصی

سایتهای مرتبط :

–  کتابخانه ملی ایران (www.nlai.ir)

–  کتابخانه کنگره آمریکا (www.loc.gov)

–  کتابخانه ملی بریتانیا (www.bl.uk)

–  کتابخانه ملی کانادا (www.collectionscanada.gc.ca)

**- آماده سازی :

منابع یا کتابهایی که مراحل فهرست نویسی آن به پایان رسیده باشد به بخش آماده سازی ارسال می شود.

آماده ساز برای آن برچسب عطف، و برچسب جیب کتاب تهیه و تکثیر رف برگه را انجام می دهد. بعداز انجام مراحل آماده سازی، منابع به بخش امانت و یا مرجع منتقل می گردد. بعداز این مرحله، برگه آرایی (الفبایی و دسته بندی رف برگه های تکثیرشده) انجام می شود تا در برگه دانهای بخش فهرست نویسی فایل گردد.

**- بخش خدمات کتابداری :

هدف از گردآوری و سازماندهی منابع درکتابخانه ها، ارائه خدمات به متقاضیان است.

بخش عمده ای از این خدمات به عهده گروه خدمات کتابداری می باشد که شامل بخشهای امانت، نشریات، مرجع و جستجو می شود.

**- بخش امانت

بخش امانت کتابخانه مرکزی یکی از فعالترین بخش های کتابخانه به شمار می آید که وظیفه امانت کتابهای فارسی و لاتین غیر

مرجع و همچنین ارائه خدمات به کلیه اعضاء کتابخانه ( اعم از اعضای هیات علمی، دانشجویان وکارکنان ) را به عهده دارد.

این بخش تنها به امور امانت و بازگشت کتاب نمی پردازدبلکه درکنار این وظیفه به امور دیگری نین مشغول است مانند :

–  امور مربوط به  ثبت نام و تسویه حساب  اعضای  کتابخانه

–  مشارکت  فعال  درامر خرید کتاب

–  ارائه آموزش های حضوری به مراجعان جهت استفاده از سیستم های جستجو  و پیداکردن  منابع

–  تهیه راهنماها ، برگه های اطلاعاتی وامور مربوط به صحافی کتاب

– پی گیری کارکتاب های تاخیری ویا مفقودی

لازم به ذکر است  درامور مربوط به امانت کتاب ها وکارت اعضاء ازسیستم بارکد خوان استفاده شده و تمام مراحل مربوط به امانت  به صورت رایانه ای انجام می گیرد.

**- نشریات :

در حال حاضر دستیابی به متن کامل مقالات الکترونیکی نشریات لاتین و نشریات فارسی از طریق پایگاه magiran.com میسر می‌باشد.

**- مرجع

بخش مرجع کتابخانه مرکزی دانشگاه دامغان با راه اندازی کتابخانه مرکزی، فعالیت خود را شروع کرد. منابع موجود در این بخش،

شامل: ۱- کتب مرجع ( اطلسها، دایره المعارف ها، فرهنگنامه ها ،واژه نامه هاو…) ۲- نسخه های چاپی  ۳-  پایان نامه های

دانشگاه دامغان می باشد. این منابع به امانت داده نمی شود و فقط طبق مقررات و قوانین، امکان نسخه برداری از آن ها وجود دارد.

 **- بخش اطلاع رسانی

  • خدمات بخش اطلاع رسانی

۱-  جستجو در پایگاههای اطلاع رسانی:

–  پایگاه اطلاعاتی Science Direct

–  پایگاه اطلاعاتی Springer

–  پایگاه اطلاعاتی American Chemical Society

–  پایگاه اطلاعاتی American Institue of Physics-American Physical Society

–  پایگاه اطلاعاتی MathSciNet

۲-  فعا لیت های جانبی در طول سال:

–  برگزاری کلاس های آموزشی استفاده از پایگاه های پیوسته (online) مورد اشتراک دانشگاه برای اعضای هئیت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی.

–  برگزاری جلسات علمی توسط شرکت ها و کارگزاران، در خصوص پایگاه های اطلاعاتی.

گروه  پشتیبانی نرم افزاری

**- گروه فناوری و اطلاعات IT

در این قسمت از کتابخانه همه فعالیت های مرتبط به فناوری و اطلاعات در کتابخانه صورت می گیرد. از جمله وظایف این قسمت:

– — مدیریت و بروزرسانی وبسایت کتابخانه

– — مدیریت و رفع نقص نرم افزار کتابخانه

– — فعالیت های مربوط به اعضای کتابخانه (ثبت نام ، ویرایش، فراموشی رمز عبور و …)

– — طراحی و چاپ پوستر های مناسبتی کتابخانه

– — گرفتن گزارشات متنوع و تخصصی از فعالیت های دیگر بخش های کتابخانه

– — ارتقاء سطح کیفی کارمندان کتابخانه در زمینه ITو استفاده از کامپیوتر

– — رفع نقص های احتمالی در کامپیوترهای کارمندان دیگر بخش ها

– — ثبت نام در سامانه اسما

– — کمک در امور میز امانت

*************************************************************************************************************************************************************************

تاریخچه شهر دامغان :

دامغان یکی از  شهرهای استان سمنان ومرکز شهرستان دامغان می باشد. جمعیت این شهر براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ ، برابر با ۷۲،۹۲۵  نفر بوده است.( در سرشماری سال ۹۵ مشخص شد شهرستان دامغان ۹۴ هزار و ۱۹۰ نفر در ۳۰ هزار و ۲۹۶ خانوار جمعیت دارد که شامل ۴۷ هزار و ۱۲۲ نفر مرد و ۴۷ هزار و ۶۸ نفر زن و ۷۲ هزار و ۹۲۵ نفر جمعیت شهری و ۲۱ هزار و ۲۶۵ نفر جمعیت روستایی می‌شود.)

بنا به نوشته مورخین، دامغان ازشهرهای معتبر قومس و مرکز آن ایالت بوده است. به گفته ابن واضح یعقوبی مولف ” البلدان ” و ابوالفداء مولف ” تقویم البلدان” قومس شهری با وسعت و جلیل ، نام شهر آن دامغان و دامغان آغاز شهرهای خراسان می باشد.

موقعیت جغرافیایی دامغان :

شهرستان دامغان در استان سمنان با ۱۲۱۱۰ کیلومتر مربع وسعت از شمال به سلسله جبال البرز، از مشرق به شهرستان شاهرود، از جنوب به کویر مرکزی ایران و استان اصفهان ، از مغرب به شهرستان سمنان محدود است. و فاصله آن تا مرکز استان (سمنان) ۱۱۴ کیلومتر می باشد. مختصات جغرافیایی آن به شرح زیر است:

طول ۵۴ درجه و ۲۰ دقیقه و ۸ ثانیه،عرض ۳۶ درجه و ۹ دقیقه و ۴۸ ثانیه، ارتفاع آن از سطح دریا ۱۱۳۰ مر و اختلاف ساعت آن با تهران ۱۱ دقیقه و ۵ ثانیه است. آب و هوای شهرستان دامغان نسبت به پستی و بلندی به واسطه وزش بادهای شدید متغیر است. بدین ترتیب که قسمتهای کوهستانی آن سردسیر و ییلاقی و فسمتهای دامنه معتدل و حدود کنار دشت و کویر گرم است. موقع وزش باد شمالی که در نتیجه بارندگی نواحی گرگان و مازندران است زمستان بی نهایت سرد و تابستان هوا معتدل است.

 

دامغان را شهر صددروازه یا هکاتوم پولیس (هکاتوم پیلوس، به زبان یونانی ) نیز نام برده اند  که پایتخت دولت اشکانیان نیز بوده است. شهر دامغان در استان سمنان در دامنه جنوبی رشته کوههای البرز در موقعیت ۵۴ درجه و ۲۰ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۹ دقیقه عرض شمالی با مساحتی برابر ۴۲۹/۱۱ کیلو متر مربع در ۱۲۰ کیلومتری شرق سمنان و ۷۰ کیلومتری غرب شاهرود قرار گرفته است. نام کهن دامغان ( گومش ) در کتیبه  سارگون دوم  آشوری  پات  نانه  آمده  است یعنی شهری که ۹۹ نگهبان دروازه ها دارد . فاصله آن ازدریای تی تی ( دریای نیلوفر آبی ، منظور دریای مازندران ) هفت روزه  راه به شمار رفته است .

اهمیت وجودی دامغان از دیر هنگام ، قرار داشتن آن بر سر راه شرقی –غربی است که شریان عمده بازرگانی نه تنها ایران ، بلکه جهان متمدن پس از اسلام بوده است. زمانی دور شهر دامغان ، کاملا دیوار کشی بوده وگفته می شود به قدری دیوارها ی ستبری داشته که دو درشکه ازکنار هم بر روی دبوار رد می شدند . بازمانده های  این دیوار هم اکنون هم دیده می شود وبه نام  “دیواربارو” مشهور است .وجه  دیگر اهمیت دامغان در شبکه آبیاری آن است. در دوره ساسانی سد بزرگی با معماری پیچیده ای در دامغان ساخته شد که آب آن از مغاره ای واقع در کوه بیرون می آمد و پس از جریان به وسیله سد به ۱۲۰ بخش برای آبیاری و آبرسانی ۱۲۰ ده تقسیم می شود که به گزارش ابودلف ” آب هیچیک از این جویها به نفع صاحب آن زیاد نمی شد”.

دامغان دو گونه آب وهوا دارد . ازجنوب به دشت کویر و از شمال به دامنه های جنوبی رشته کوه البرز متصل است . به همین دلیل بیشتر گونه های میوه دراین شهر می رویند.مهمترین فرآورده کشاورزی آن “پسته” است که مرغوب ترین  پسته ایران است ومحصولاتی چون انگور و خربزه” ازمحصولات با کیفیت کشاورزی آن می باشد .

 

در مورد کلمه دامغان گروهی گفته اند نام این شهر از” مغان” یعنی آتش پرستان گرفته شده و این گروه باعث آبادانی آن شده اند در لغت نامه دهخدا اشاره شده است که دامغان، اصل آن ده مغان بوده و در اثر کثرت استعمال “ه” از میان رفته و دمغان گفتند و به جای آن “الف” آوردند و دامغان گفته شد.

برخی دیگر نیز بر این باورند که واژه دامغان از دوپاره تشکیل شده است “دام” و “غان” که ممکن است “غان” شکل دیگر گان یا کان باشد مانند طالقان، زرقان یا زاوغان . در این صورت دامغان به معنای محل دام است که دام نیز به نوشته متون ساسانی و فارسی میانه به معنای تله و حیوان اهلی است . برخی دیگر معتقدند از آنجا که ” دم” به معنای باد شدید است و در بسیاری از سفرنامه ها از باد شدید دامغان یاد شده است دامغان به معنای ” مکان باد ” است.

آثارتاریخی و دیدنی :

در شهر دامغان آثاردیدنی تاریخی واسلامی بسیاری وجود دارد که مورد توجه گردشگران است . مهمترین تفریگاه این شهر “چشمه علی” است. تپه حصار نیز یکی از آثار به جای مانده از روزگاران کهن وبا قدمت ۷۰۰۰ ساله می باشد. کاوش های باستانی اخیر نشان می دهد که هفت هزارسال پیش دراین منطقه فولاد تولید می شده است. نخستین بار درسال ۱۳۱۲ پروفسور ” اسمیت ” در تپه حصاردر حفاری های باستان شناسی خود به آثار ارزشمندی از تمدن این منطقه دست یافت.

 

مسجد تاریخانه دامغان یکی از بهترین نمونه‌‌های اولین مسجدها و از قدیمی‌‌ترین بناهای پس از اسلام است. این مسجد بعد از مسجد فهرج، قدیمی‌ترین مسجد ایران محسوب می‌شود.در وجه تسمیه این بنا گفته‌می‌شود که «تاری» به معنای خداست و «تاریخانه» یعنی خدای خانه واین مسجد که نمونه‌ی بسیار زیبا و کاملی از مساجد قرون اولیه‌ی اسلامی در ایران است بعد از مسجد فهرج یزد که قدیمی‌ترین مسجد ایران و مربوط به صدر اسلام (نیمه‌ی قرن اول هجری) است، از نظر قدمت دومین جایگاه را در بین مساجد کهن ایران‌ زمین دارد.مناره دارای ۲۶ متر ارتفاع و ۸۶ پله است و نقوشی از آجر در روی منار هست که به منزلهٔ نما و تزیین آن محسوب می‌شود.

ین اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مسجد تاریخانه یا چهل ستون (از آثار مهم دوره سلجوقی) قدیمی ترین مسجد ایران  ،  گنبد پیر علمدار (سال ۴۱۷ ق)، گنبد چهل دختر (سال ۴۴۶ ق)، مسجد جامع با مناره ای به ارتفاع ۷۵/۲۶ متر (حدود سال ۵۰۰ ق)، مدرسه حاج فتحعلی بیگ معروف به پامنار، امامزاده جعفر و امامزاده محمد، گنبد عبدالمعالی و عبدالعالی، مدرسه موسویه و مطلب خان ازبناهای تاریخی ، اسلامی این شهراست .ازجاهای دیدنی وتوریستی قابل توجه آن  ” کویر حاج علی قلی ” می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از شعراء و ادباء قدیمی و معروف شهر دامغان می توان از شاعر توانا ، منوچهری دامغانی نام برد: ابوالنجم احمد بن قوص بن احمد منوچهری دامغانی مشهور به منوچهری شاعر ایرانی اهل دامغان بود . بیشتر شعرهای این شاعر درباره طبیعت است. علاوه بر آشنایی به زبان عربی از دانش هایی چون نحو ، پزشکی ، ستاره شناسی و موسیقی آگاهی داشت و در شعر خود از واژه های خاص این دانش ها بهره می برد.”منوچهری”  قالب  مسمط را برای  اولین  بار در شعر پارسی پدید آورده است .بکارگیری مفردات و اصطلاحات عربی نشان از توانایی او در ادبیات عرب را منعکس می کند.

نمونه اشعار:

خیزید و خز آرید که هنگام خزان است            باد خنک از جانب خوارزم وزان ست

آن برگ رزان بین که بر آن شاخ رزان است       گویی به مثل پیرهن رنگ رزان ست

دهقان به تعجب سر انگشت گزان است        کاندر چمن و باغ نه گل ماند و نه گلنار

مراکز آموزشی متعددی در دامغان در حال فعالیت هستند:

دانشگاه دامغان، دانشگاه پیام نور مرکز دامغان، مرکز آموزش عالی جهاد کشاورزی رسول اکرم “ص”، دانشکده بهداشت (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)،  موسسه آموزش عالی غیر دولتی توران و دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان

منابع :

.   چهره ایران : راهنمای سیاحتی و مسافرتی.- تهران : موسسه کارتوگرافی گیتاشناسی ، ۱۳۸۲

  • دایره المعارف تشیع: احمد حاج سید جوادی.- تهران: نشر شهید سعید محبی، ۱۳۷۸، ج۷
  • لغت نامه دهخدا- علی اکبر دهخدا.- تهران: دانشگاه تهران، ۱۳۷۳، جلد ۱۳

. سالنامه آماری استان سمنان ۱۳۸۶

. پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران

. پورتال ایران . استان سمنان

Clinton, Jerome. The Divan of Manuchihri Damghani, A Critical Study, Bibliotheca Islamica, Minneapolis, 1972, ISBN: 0-88297-001-1
ISBN: 0-88297-001-1