روز کتابدار، هفته کتاب و کتاب خوانی( ۲۴ آبان)

روز کتابدار، هفته کتاب و کتاب خوانی( ۲۴ آبان)

۲۴ آبان ماه روز کتابدار و کتاب و کتاب خوانی برهمه کتابداران گرامی، دوستداران کتاب و به خصوص کتابداران عزیز و محترم دانشگاه دامغان مبارک باد.

کتابخانه‌ها پایگاهی برای دانش کل جهان هستند و کتابداران مطمئن‌اند که چرخه دانش هنوز ادامه دارد و باید برای آینده چه به عنوان پایگاهی برای ذخیره اطلاعات و یا منبع تغییر و تحول، ثبت و ذخیره گردند. مسئله مهم در کتابخانه ها، وجود متخصصانی به نام کتابداران و یا کارشناسان علم اطلاعات هستند. این کارشناسان تمام تلاش خود را در برخورد با مراجعین انجام می‌دهند تا آن‌ها را در رسیدن به بهترین و کامل‌ترین و صحیح‌ترین اطلاعات مورد نیازشان یاری کنند.
کتابداران کلاس‌های کامپیوتر مبتدی ارائه می‌دهند برای هر کسی که بخواهد به پا خیزد و در موفقیت پیشی گیرد بدون پرداخت برای کلاس‌های هزینه‌بر و طولانی‌مدت.کتابداران هنوز هم بهترین و اصلی‌ترین موتورهای جستجو هستند.                         http://lib2mag.ir/7729

کتاب‌ خوانی دایره واژگان را توسعه می دهد، باعث بهبود و ارتقای مهارت های ارتباطی می شود و مهارت های گفتاری را تقویت می کند و روان شناسی را توسعه می دهد و ما را قادر می سازد تا افکار و اندیشه هایمان را بهتر بیان کنیم. کتابخوانی راهی برای دستیابی به دانایی و توانایی است که به آدمی در فهم و درک درست، یاری می رساند و کلید گذر از محدودیت ها و جهالت ها و ورود به دنیای گسترده است. به همین دلیل مطالعه پنجره ای به طرف اندیشه‌ها، تجربه ها، آموخته ها و اندوخته ها است.
https://www.irna.ir/news/84109398
اهمیت کتاب خوانی در قرآن
اهمیت کتابخوانی در دین اسلام به اندازه ای است که معجزه ی حضرت محمد صلی الله علیه و آله از نوع کتاب است و در این کتاب مقدس هم نخستین آیاتی که بر پیامبراکرم”ص” نازل شده با امر به خواندن و الفاظ کتاب، قلم، و علم توام شده است. اهمیت کتاب و کتابخوانی و عظمت و شرافت کتاب در اسلام تا حدی است که خداوند متعال به قلم و به آنچه می نویسد، قسم یاد می کند.
امام صادق(ع) به یکى از یارانش فرمود: « اُکْتُبْ وَ بُثَّ عِلْمَکَ فى اِخْوانِکَ فَاِنْ مِتَّ فَوَرِّثْ کُتُبَک بَنِیْکَ، فَاِنَّهُ یأتى عَلَى النّاسِ زَمان هَرْجٌ ما یَأنِسُونَ فیهِ اِلاّ بِکُتُبِهِمْ» :« بنویس و دانش خویش را در بین برادرانت منتشرساز، و درصورتی که از دنیا رفتى کتاب هایت را به ارث براى فرزندات بگذار، چون زمان پرفتنه اى  مى آید که مردم تنها به کتاب هایشان انس مى گیرند».( ۳)

در حدیث دیگرى از آن حضرت مى خوانیم:« مَنَّ اللهُ عَلَى النّاسِ بَرِّهم وَ فاجِرهُمْ بِالْکِتابِ وَالْحِسابِ وَلَوْلا ذلِکَ لَتَغالَطُوا»: « خداوند بر مردم اعم از نیکان و بدان به وسیله نوشتن و حساب منّت گذارده، و درصورتی که کتاب و کتابت نبود مردم به غلط مى افتدند».

https://www.beytoote.com/religious/sundries/importance-read-book.html

****************************************************************************************************************************