ارتقاء جایگاه دانشگاه دامغان در نظام رتبه‌بندی نیچرایندکس

ارتقاء جایگاه دانشگاه دامغان در نظام رتبه‌بندی نیچرایندکس

در جدیدترین فهرست منتشر شده توسط نیچرایندکس، دانشگاه دامغان ضمن حفظ عنوان برترین دانشگاه استان سمنان، با سه پله ارتقاء نسبت به سال گذشته، در جایگاه ششم کشور قرار گرفت.

** لینک گزارش

در حوزه علوم فیزیکی، دانشگاه دامغان پس از پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، در جایگاه دوم کشوری قرار گرفته است.
** لینک گزارش (جایگاه کشوری)

بر پایه همین گزارش در حوزه علوم فیزیکی دانشگاه دامغان در بین ۱۶۱ دانشگاه منطقه غرب آسیا، جایگاه سیزدهم را به خود اختصاص داده است.
** لینک گزارش (جایگاه در غرب آسیا)

این گزارش نشان‌دهنده رتبه ۷۳۹ جهان در حوزه علوم فیزیکی برای دانشگاه دامغان است.
** لینک گزارش (جایگاه جهانی)

نکاتی درباره نظام رتبه‌بندی نیچرایندکس Nature INDEX:

نیچرایندکس برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۳ بنا نهاده شد. این پایگاه داده‌ای، مجموعه‌ای از اطلاعات مربوط به محققان و مقالات پژوهشی اساسی است که در یک گروه منتخب از ۸۲ مجله علمی با کیفیت بالا در زمینه علوم طبیعی منتشر شده است. پایگاه داده توسط Nature Research جمع‌آوری شده است. ۸۲ مجله موجود در نیچرایندکس نمایانگر کمتر از ۵/۴ درصد از مجلات علوم طبیعی در وب علم (Clarivate Analytics) است، اما حدود ۳۰ درصد از کل استنادات مجلات علوم طبیعی را نشان می دهد. نیچرایندکس اطلاعاتی را درباره نتایج تحقیق با کیفیت بالا در سطح نهادی ارائه می‌دهد.

در این نظام رتبه‌بندی شمارش مقاله با دو روش انجام می شود:
۱. شمارش مقاله (AC)
۲. شمارش کسری (FC)
منظور از شمارش مقاله‌ها، تعداد مقاله‌های منتشر شده در نشریه‌ها بدون توجه به تعداد نویسندگان سایر موسسات، شمار کسری سهم مشارکت هر موسسه در نگارش یک مقاله می‌باشد، بدین ترتیب که چنانچه ۱۰ موسسه هر کدام با یک محقق در نگارش یک مقاله شرکت کرده باشند شمارش کسری هر موسسه برابر با یک دهم است. در شمارش کسر وزنی، وزن مقالات مجلات فیزیک – نجوم و اختر فیزیک به دلیل حجم بالای انتشارات در این حوزه، کاهش یافته است. رتبه‌بندی موسسات در این نظام با توجه به شمارش کسری وزنی صورت گرفته‌ است.